Pojďme se teď tedy podívat na několik základních zásad, jak můžeme s našimi dětmi pracovat, aby se jejich zrak zlepšil nebo abychom zrakovým problémům co nejlépe předcházeli.
Většina těchto zásad se týká nejenom zdravých očí, ale zdravého vývoje vašeho dítěte obecně. Navíc společné hraní her (včetně těch zrakových) může prohloubit vztah mezi vámi a vaším dítětem.
Nejprve čemu je vhodné se vyvarovat
Nebuďte na ně příliš přísní, tvrdí. To je stále udržuje v napětí. Jenom je tlačit k tomu, aby něco dělaly, jednoduše nefunguje. Říkat jim: SEĎ POTICHU a POSLOUCHEJ rohodně nevede k jejich uvolnění a uvolnění jejich očí.
Nevzdávejte se příliš brzy…. Pokud dítě vidí o něco lépe, i když jenom na krátký okamžik, tak možná v tu chvíli nerozumí tomu, co pro ně děláte. A může mít v tuto chvíli tendence nespolupracovat. Buďte vynalézaví a hledejte různé způsoby, jak jim pomůžete se lépe uvolnit. V okamžiku, kdy některý ze způsobů začne fungovat, získáte si jejich pozornost a chuť spolupracovat.
A čemu se naopak věnovat
Absolvujte seminář u schopného lektora Batesovy metody a naučte se, jak se svými dětmi můžete pracovat sami doma
Buďte na dítě něžní a laskaví
Nechte vaše dítě spát v tmavé místnosti, minimálně alespoň první dva roky (více: Krátkozrakost a vliv okolního světla během noci)
Pověste dítěti v jeho pokoji zrakovou tabulku a nechte ho, aby se s ní důvěrně seznámilo
Bavte se a hrajte hry, ideálně hry s míčem
Pozvěte k hraní her i další děti, nejlépe kamarády vašeho dítěte
Nechte je, aby byly tak hlučné, jak se jim to líbí
Najděte něco, co vaše dítě opravdu baví, to pomáhá věci výrazně zrychlovat
Často své dítě chvalte
Hrajte si co nejvíce venku – vezměte je na čerstvý vzduch a na slunce a nechte je, aby byly venku bez brýlí co nejvíce (odkaz na výzkum)
Povzbuzujte je ve zdravém stravování, sladkosti nahraďte ovocem (odkaz na výzkum)
Každý týden zaznamenávejte zlepšení ve čtení tabulky.
Napětí v očích může být v běžných případech u dětí odstraněno metodou Dr. Batese velmi jednoduše, takže by mělo být protiprávní snažit se děti napasovat do brýlí.
Paul Hotson, OD, Better Eyesight magazine, December 1925
Není to složité ani únavné zlepšit vidění. Děti mohou být ušetřeny letům trápení, únavy očí, posměchu, pocitů méněcennosti a postupného zhoršování jejich zraku. Ale i dalších fyzických a psychických problémů tak, jak budou růst – jedná se o typické problémy, které provázejí nošení brýlí. Děti budou celkově šťastnější a zdravější. Pojďme jim tedy pomoc, aby viděli jasně.
Původní zdroj článku v aj: Visions of Joy