Spinální cviky pro každý den.
Během svých seminářů a workshopů často hovořím o vlivu zatuhlé páteře, především té krční, na zatuhlost očních svalů a tím i na zhoršené vidění.
Velkým pomocníkem, kromě odblokování páteře zkušeným reflexním terapeutem, můžou být take spinální cviky na páteř, které bývají součástí všech systémů jógy.
A další možností je třeba i rozcvička na uvolnění páteře a kloubů, které se věnujeme na seminářích a pobytech.
Pro ty, kteří chtějí něco udělat pro svá záda a zároveň s tím i pro své oči, uvádím zde několik spinálních cviků jako inspiraci.
Kromě cvičení nezapomínejte ani na relaxaci vašich očí.
Jednu vedenou si můžete stáhnout zde: Palming – relaxace (nejen) pro vaše oči.
Spinální cviky jsou relaxační, je u nich důležité dýchání, ale zároveň účinně posilují svaly kolem páteře a tím přispívají ke zlepšení jejího stavu.
Každý cvik působí na jinou část páteře, kterou procvičuje, posiluje, provádí se reflexní automasáž a zároveň dostává obratle do správné polohy.
Cviky se provádějí vleže. Páteř se při nich spirálovitě rotuje, tím se napíná, pohyby působí I na nervovou soustavu a zlepěují krevní oběh.
JE DŮLEŽITÉ PŘI CVIČENÍ DODRŽOVAT NÁSLEDUJÍCÍ:
ZÁKLADNÍ POLOHA
Lehn a zádech, ruce upažit, dlaněmi dolů. Celé tělo uvolnit, zavřít oči a volně dýchat.
ZÁKLADNÍ POHYB
Při provádění cviků je pohyb hlavy vždy na druhou stranu, než je pohyb pánve a nohou:
Hlava jde vpravo, pánev a nohy vlevo
Hlava jde vlevo, pánev a nohy vpravo
Pohyb vychází z pánve, nohy jsou pánví tažené a jsou uvolněné
Hlava, ruce a lopatky zůstávají na místě, nezvedají se od podložky
Hlava se ideálně dotkne ramene při konečném pohybu pánve.
Pohyb je pomalý a plynulý
Cvik č.1.
S výdechem jde hlava k jednomu rameni, s nádechem zpět do vodorovné polohy a s výdechem se přetočí k druhému rameni.
Cvik č.. 2
a/ Základní poloha. Pravou nohu položíme na levou tak, že patu pravé nohy postavíme mezi palec a druhý prst levé nohy. S výdechem pánev a nohy přetáčíme vlevo, hlavou zároveň otáčíme vpravo. S nádechem jdeme zpět do vodorovné pozice. S výdechem přetáčíme nohy vpravo a hlavu vlevo.
b/ Nohy překřížíme opačně.
CVIK č. 3
Nohy pokrčíme v kolenou, roznožit minimálně na šíři boků. S výdechem sklápíme kolena na levou stranu tak, aby se pravé koleno dotklo paty levé nohy a hlavu přetáčíme na pravou stranu. S nádechem vracíme zpět do základní polohy. S výdechem provedeme cvik na opačnou stranu
Cvik č.. 4
a/ Pravou nohu pokrčíme v koleni, prsty pravé nohy založíme pod nataženou levou nohu. S výdechem spustíme koleno přes nataženou nohu vlevo a zároveň hlavu přetáčíme vpravo. S nádechem zpět do základní pozice, S výdechem provedeme cvik na druhou stranu.
b/ Nohy vystřídáme.
Cvik č.. 5
Nohy pokrčíme v kolenou, chodidla a kolena jsou u sebe. S výdechem položíme nohy na levou stranu a zároveň hlavu otočíme na pravou stranu. S nádechem jdeme zpět do základní polohy. S výdechem provedeme cvik na opačnou stranu.
Cvik č.6
Nohy pokrčíme v kolenou, kolena přitáhneme k hrudníku. S výdechem spustíme pokrčená kolena na podložku vlevo a hlavu otočíme vpravo. S nádechem se vrátíme do základní polohy. S výdechem překlápíme kolena a hlavu na opačnou stranu.
Cvik č.7
V základní poloze s výdechem pravou nohu přeložíme přes levou a hlava se přetočí na pravou stranu. S nádechem zpět do základní pozice. S výdechem přeložíme levou nohu přes pravou a hlava se přetočí na levou stranu.
Na závěr cvičení můžete páteř ještě trochu promasírovat.
Pokrčte kolena, obejměte je rukama a nejdříve se pohoupejte ze strany na stranu – nebojte se přetočit opravdu až na bok.
Potom zůstaňte rovně a kolíbku rozhoupejte dopředu a dozadu tak, až se po několika zhoupnutích posadíte.
Přeji vám pružná záda, bez bolesti, která přispějí i k vašemu lepšímu vidění!
V případě problémů s páteří se před cvičením poraďte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.